UTE 1003-Schwarz-M-63
Room controller, black matt 63x63, 5-30°C, AC 230V, 1 NC contact, 10A
| Article number | 191810357802 |
|---|---|
| Contact | Heating |
| Voltage | 230V AC 50/60 Hz |
| Switching current | AC 10mA … 10(4)A |
| Colour | black |
| Temperature range | |
| Measurements | 63 x 63 mm |
| Technology | Bimetal |
| Temperaturedrop | No |
| Surface | matte |
| Control procedure | ON/OFF |
| Display | No |
| Programmable | No |
| Remote sensor | not possible |
| Switch | |
| LED |
Electromechanical flush-mounted room thermostat for controlling or monitoring temperatures in living rooms, offices and hotels. Suitable for all standard switch ranges. Matt black, 63x63 cover with knob. Suitable for water-based and electric heating systems. A very small switching differential is achieved thanks to thermal feedback. Adjustable range restriction in the adjustment knob as a heating cost brake. A captive screw with threaded insert for fastening the housing cover and practical plug-in terminals make installation easier. Installation in 55 mm flush-mounted box.
Accesories
EV 230V, 6 channel terminal strip










